Doğum kontrol hapı kısırlık yaparmı ?

Doğum kontrol hapı kısırlık yaparmı ?
Doğum kontrol haplarını özel durumlar dışında her bayan kullanabilir. Doğum kontrol hapları gebeliği engellediği gibi , adet düzensizliği tedavisinde de kullanılmaktadır. Aynı zamanda adet dönemin de aşırı sancısı olanlara da hekimler tarafın dan tavsiye edilmektedir.
Adet dönemin de aşırı kanaması olanlar da , fonksiyonel yumurtalık kisti tedavilerinde ,adet öncesi yaşanan gerginliklerde de doğum hapı kullanılmaktadır. Doğum kontol hapları yumurtalık ve tüpleri içine alan iltihabi durumlara karşı da etkilidir. Aynı zaman da doğum kontrol hapı sosyal açıdan da avantajdır. Doğum kontrol hapı ile adet dönemini erkene alabilir yada ileri bir tarihe erteleyebilirsiniz..
Doğum kontrol hapları ilk kullanıldığın da baş ağrısı, mide bulantısı,itahsızlık,kilo artışı ,gögüs ağrısı , bacak ağrısı gibi durumlara da neden olabilir Bu saydığımız durumlar süreklilik arz ettiğin de durum mutlaka hekime bildirilmelidir. Aynı zaman da doğum kontrol hapı ilk kullanıldığı ayda lekelenme yada ara kanamaya yol açabilir .Bu durum sizi korkutmasın.